Matriarhaat, patriarhaat ja feminism

Kommentaaridest mega artiklile
RAIVO J. RAAVE: Tema kõrgus naine


Laur, laur.jarv@mail.ee, 21.04.2001 2:10:19

Matriarhaat ei ole ainult hüpoteetiline minevikukonstruktsioon, selliseid ühiskondi leidub ka tänapäeval. Näiteks väike musuo rahvas Lõuna-Hiinas, Lugu järve ääres. Naine juhib majapidamist, koos temaga elavad ta vennad ja lapsed. Mõisted nagu abielu, abikaasa, isa puuduvad. Mehed külastavad naisi öösiti, hommikul lähevad jälle oma kodudesse tagasi. Oma öise partneri valib naine ning kutsumise märgiks heidab ta lambiga mehe peale valgust.

Ajalehe "Telegraph" loo järgi on musuo rahvas sellise olukorraga rahul (isegi kultuurirevolutsioon ei suutnud traditsioone välja juurida), ainult himuraid hiina turiste külastab piirkonda iga aastaga järjest rohkem.

Muide, samast lähedalt (Tiibet, Nepaal) on ka polüandria ehk mitmemehepidamise näited - vendadel ühine naine.


Laur, 21.04.2001 2:12:35

Matriarhaati, ehk olukorda, kus ühiskonnas juhtiv roll on naiste käes, ei maksa segi ajada matrilineaarsusega, ehk pärimisega naisliini pidi. Näiteks muidu kultuuritüübilt võrdlemisi patriarhaalsetel juutidel kehtib matrilineaarsus - õige juut on ainult see, kelle ema on juut.


Laur, 21.04.2001 2:14:03

Tegelikult naise kõrgeks kuulutamine üksi ei pruugi veel tähendada tema vastavat rolli ja võimalusi antud kultuuris. Naist võib ülistada ka objektina - näiteks dekoratiivse elemendina (nagu ülal märkis "Dorian Gray portree" tegelane Lord Henry), väärtusliku kodutöömasinana, ema-lastevabrikuna (kangelasema) vms. See on meeste kaval jutt (ehkki mehed ise on sama moodi oma stereotüüpide orjad).


Laur, 21.04.2001 2:17:07

Pidasin siiani Uku Masingu teksti Naistest patriarhaalse kultuuritüübi poolt antud rollidesse surutud naise kriitikaks. (Masing ise arvatavasti toetanuks feminismi, näiteks rõõmustas ta selle üle, et maailmas leidub naispeaministreid ja -presidente jne ning patriarhaalse mehe kriitikat jagub tal nagunii igale poole.) Aga lugedes eva märkust mutlusest, hakkasin mõtlema, et äkki on lugu veelgi universaalsem?


Laur, 21.04.2001 2:19:35

Kui jätkuvad praegused tendentsid hariduses - ülikoolide lõpetajate hulgas on rohkem naisi kui mehi (ning vahe suureneb) - siis polegi patriahraati enam kauaks. Hääbub vaikselt ise, ka ilma võitleva feminismita.


tagasi indeksisse