"Melkisedekid", "paradiisi nõukogud", "seeravitransport" jms

Kommentaar ELFIKeldris artiklile
Ka teine "Kristuse" tulemine - Urantia


Laur
2002-11-14 23:24:58

Prohvetikuulutuste ja tulevikunägemuste uurimine, huvitumine igasugu pseudmütoloogilistest "melkisedekitest", "elukandjatest", "paradiisi nõukogudest" jms on vist päris paljudele esmaseks vaimsete õpetustega kokkupuutumise ja tegelemise vormiks. Tõesti, ühelt poolt on säärased "esoteerilised muinasjutud" justkui peibutuseks vaimsusega lähemalt tutvuma, teiselt poolt on nad aga nagu lastehaigus, mis tuleb läbi põdeda enne sihtide selginemist ja keskendumist õpetuste tuumale.

Kui sellesinase petliku miraazi illusoorsus viimaks enese harimise ja silmaringi avardamise teel läbi nähakse, siis jääb järele kõigi vaimsete õpetuste kvintessents -- puhas inimlikkus ning kaastunne kõigi elusolendite vastu, mis ei vaja oma rüütamiseks enam mingit "müstilist" ballasti. Arusaamine, nagu ütleb Kaplinski.

(Pseudo)mütoloogilisest faasist välja kasvamine muudab perspektiivi, milles religiooni vaadelda ning religioonis viibida. Siis ei paku enam pinget lapsikud kujutlused võimalustest "seeravitranspordiga uude maailma kanduda" või alustada "arengut väljaspool kolmemõõtmelist füüsilist keskkonda", samuti kaotab igasuguse tõsiseltvõetavuse säärane kultuurisovinistlik absurd nagu "pärast Kristuse ülestõusmist annetati kogu inimkonnale Adjusterid ja valati välja Tõe Vaim" või "parem osa inimkonnast säilitatakse planeedilt ajutiselt ära viies". Ainukene tegelik püüdluste tander on omaenda meel, ning konkreetsed reaalsed olendid meie ümber.


Muide, viide maajade kalendrile läheb selles kontekstis täiesti märgist mööda, kuigi on Uue Ajastu (New Age ) kuulutusele igati iseloomulik -- meelevaldselt ja algsete märgisüsteemide põhimõtelistesse erinevustesse süvenemata segatakse siit ja sealt nopitud killukesi... mil viisil õnnestub mängleva kergusega näidata, kuidas kõik omavahel kokku klapib. Mustkunstnikutrikk, millega lihtsameelseid õnge võtta.

Maajad mõistsid aega tsüklilisena, seega kardinaalselt erinevalt arengulisest konteptsioonist, mille esitamisele käesolev kirjatükk pretendeerib. Aastal 2013 ei lõpe maajade kalender sugugi mitte, lõpeb vaid käesolev pikk tsükkel ning algab uus pikk tsükkel, mille jooksul ajalooliste sündmuste põhikonfiguratsioonid korduvad uuesti.


tagasi indeksisse