Kui võitsid 33 miljonit krooni

Kommentaar ELFIKeldri võlvis
Kui võitsid Viking lotoga 33 miljonit krooni


Laur
2002-05-19 02:30:56

33 miljonit. Looks fondi, sihtasutuse, kapitali vms (organisatoorsed detailid vajavad täpsustamist), mille rahadega hakkaks toetama vanade kultuuride klassikaliste tekstide kommenteeritud tõlgete avaldamist eesti keeles.

Originaaltõlked kreeka, ladina, vanaegiptuse, kopti, etioopia, heebrea, aramea, araabia, sumeri, akadi, assüüria, pärsia, türgi, sanskriti, paali, singali, tai, tiibeti, hiina, korea, jaapani jne keeltest. Mitte muidugi päris juhuslikke tekste, vaid neid, mis on kuidagi nende kultuuride tundmaõppimiseks, aga seega inimkonna ajaloo kui terviku mõistmiseks olulisemad. Küllap palju sellest paigutub žanriliselt usundi ja filosoofia valda, kuid lisaks kahtlematult ka ilukirjandus, samuti ajaloolised kroonikad, vahest mõned prototeaduslikud ja meditsiinialased traktaadid jms.

Funktsionaalselt oleksid esiteks stipendiumid tõlkijatele konkreetsete tõlkeprojektide läbiviimiseks, teiseks osaline raamatute avaldamiskulude katmine. Selge see, et turumajanduse tingimustes peab keegi selliste teoste ilmumisele peale maksma.

Mida avaldada? Näiteks atika draama (klassikalised kreeka tragöödiad ja komöödiad) võiks kogu tervikuna säilinud tekside ulatuses eesti keeles olemas olla. Samuti Platoni dialoogid. Mahabharata täies mahus käiks pikka aega ilmselt üle jõu. Ka budistlikud suutrad oma klassikaliste kommentaaridega oleksid praktiliselt amendamatuks tõlkepõlluks. (Need on vaid mõned näited.)

Milleks? Et eesti keel kosuks kultuurkeelena. Et eesti keeleruumis kättesaadav kultuuriline horisont avarduks - "maailm ja mönda mis seal sees on", ainult kvalitatiivselt uuel tasandil. Ja veel oluline - väärtuseks, mis nende erinevate tekside kokkuvõttena sõelale jääb on humanism.

Lõpuks isikliku kasu vaatepunktist. Mõni muretseks selle raha eest endale jahi ja villa Vahemere äärde. Mina saaksin aastas ütleme kümme uut raamatut, ühe tasuta eksemplari tiraažist. Lahe!


Laur
2002-05-21 20:26:31

Lugesin viimast, hiljuti võrku pandud "Sirpi" ja hämmeldusin -- Sergei Stadnikov on välja käinud sisuliselt sama idee, mis mina siin eespool :-)

Sergei Stadnikov, Alustekstidest, 10.05.02.


tagasi indeksisse